03
Lis

Sernik królem polskich ciast

Nie od dziś wiadomo, że nie ma rodzinnej imprezy czy klasycznego spotkania z przyjaciółmi bez dobrego deseru. Na polskich stołach od lat goszczą szarlotki, ciasta tortowe czy klasyczne i dobrze wszystkim znane – serniki. Dlaczego tradycyjne ciasto z białego sera twarogowego zostaje najczęściej okrzyknięte królem polskich ciast? Jego sekret tkwi w aksamitnej strukturze i smaku, a także nieskończonych możliwościach w wersjach do przygotowania. Dla fanów czekoladowych akcentów i polew świetnie sprawdzą się kakaowe dodatki, natomiast dla zwolenników owoców istnieje spory wybór lżejszych kompozycji.  Sernik trafił do Polski dzięki Janowi III Sobieskiemu i być może właśnie dlatego przypisuje mu się królewską nutę. Wersją Sobieskiego jest sernik wiedeński, który odznacza się charakterystycznym brakiem kruchego czy biszkoptowego spodu, a całość skomponowana jest z puszystego i delikatnego białego sera twarogowego, który stanowi jedyną i niepowtarzalną bazę ciasta. Najczęściej podawany jest on zwyczajnie – posypanycukrem pudrem, choć dla prawdziwych miłośników czekolady czy bakalii w cieście, wersja z mleczną czekoladą i rodzynkami brzmi jak prawdziwa królewska uczta, której nie powstydziłby się nawet sam król Sobieski.

Drugą wersją sernika mocno kojarzącego się z królewskim akcentem jest sernik krakowski. Niektóre źródła podają, że jest on inną nazwą sernika wiedeńskiego, jednak wykonanie i sposób podania zdecydowanie się różnią. Bazę stanowi oczywiście dobrej jakości biały ser twarogowy, duża ilość jajek – a w tym dodatkowa porcja żółtek, cukier, mąka pszenna i masło. Jak już wspominaliśmy, sernik wiedeński nie posiada spodu i najczęściej podawany jest bez żadnych dodatków. W przypadku sernika krakowskiego – bazę stanowi maślany kruchy spód, natomiast na wierzch ciasta pozostawia się część kruchego spodu, aby wykonać finezyjną kratkę. To najbardziej popularny rodzaj sernika w Polsce. Możemy go spotkać niemal w każdej cukierni czy na rodzinnych uroczystościach.

Niech Was nie zaskoczy fakt, że dla innych wersją sernika królewskiego będzie sporządzenie go na kruchym, kakaowym cieście. Jest to zwyczajnie jego ulepszona wersja. Do kruchego, maślanego ciasta dosypujemy dwie łyżki kakaobez cukru i zagniatamy w kulkę. Tak uzyskane ciasto dzielimy na dwie części. Jedną pokrywamy dno blaszki, następnie drugą część ścieramy na tarce na wierzch serowej masy. Ten tradycyjny sernik zdążył zagościć już na wielu stołach, a dla miłośników czekoladowych wrażeń jest on prawdziwym rarytasem.

Jeżeli kochacie sernika tak jak my, to zapraszamy po więcej sernikowych inspiracji na nasz Fanpage na Facebooku „Ja Cię SERniczę”.

 

Artykuł Sponsorowany

Program „Ja Cię SERniczę” sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka